לפניה טלפונית למרכזיית המרכז הרפואי: 03-6974444

לפניה טלפונית למרכז מידע וזימון תורים: 03-6974000

  • Black Facebook Icon

לאורך הטיפולים נרצה להקל עליכם בהתמודדות עם תופעות הלוואי של טיפולי הכימותרפיה, הקרינה, הניתוחים והטיפולים ביולוגיים, לשמור עליכם במצב גופני ונפשי מיטבי ולשפר את איכות חייכם. לצורך כך, אנו מציעים לכם ולבני משפחתכם טיפול תומך במשך כל שלבי המחלה והטיפול.

אנו נמצאים כאן בשבילכם החל משלב האבחנה דרך תקופת הטיפול ועד לשלבי ההתאוששות וההחלמה, עם מגוון רחב של סוגי טיפול הכוללים רפואה סינית, טיפולי מגע, טיפולי גוף נפש ותזונה אינטגרטיבית לצד הרצאות וסדנאות קבוצתיות (מדיטציה, יוגה, צ'י קונג) המעודדות אתכם לקחת חלק פעיל בהתמודדות ובהחלמה.   

ייחודו של המרכז מתבטא בניסיון מצטבר של עשרות אלפי טיפולים, במטפלים המנוסים ביותר בישראל בתחום, בשיתוף הפעולה בין הרופאים האונקולוגיים לבין המטפלים ברפואה משלימה, ובבחירת כלי טיפול מבוססי מחקר.

המרכז לרפואה משולבת- משלימה

לגוף ולנפש

אם נדמה לכם שהעברתם יום שלם על 'טייס אוטומטי' במילוי המשימות היומיות שלכם או אם לפעמים מתגנבת ללבכם המחשבה שהחיים עוברים ואתם איכשהו 'מחמיצים' אותם, אתם לא לבד.


מסתבר שסגנון החיים של האדם המערבי גורם לכך שרוב הזמן ההכרה שלנו, ה- MIND, עסוק בעבר (בעיקר בחרטות), או בעתיד, במחשבות מטרידות על מה יהיה. המוח שלנו מלא מחשבות על הכול מלבד מה שקורה כאן ועכשיו. הרגע הנוכחי שאנו חווים.
העניין הוא שהעבר כבר איננו והעתיד טרם קרה, אבל זה לא מפריע למחשבות האלה לייצר אצלנו מתח תמידי.


אנו מערבבים בין מחשבה למציאות ואז מגיבים אוטומטית לאותן מחשבות בלי להתחשב בהשלכות.
זה לא חייב להיות כך.

יש שיטה להחזיר לעצמנו את השליטה בתגובות האוטומטיות ולהחזיר את ההכרה לעיסוק בהווה. קוראים לה מיינדפולנס או בעברית, קשיבות.

מיינדפולנס - אני שם לב, משמע אני קיים

שיטת הטיפול הקוגניטיבית במחשבות טורדניות

(שיטת "העבודה" של ביירון קייטי)

במחלקה לרפואה משלימה בבית החולים איכילוב התקיים ב- 2012 ניסוי לא שגרתי. שתי קבוצות נשים, נשים שמחלימות מסרטן ונשים בסיכון גבוה לחלות בסרטן, עברו הדרכה בשיטת "העבודה" של ביירון קייטי - שיטת טיפול קוגניטיבית במחשבות טורדניות. שיטה שנמצאת איפשהו על הגבול שבין טיפול פסיכולוגי למדיטציה.

"במסגרת הסדנה", מסביר ד"ר שחר לב ארי, מנהל המרכז לרפואה משלימה. "חקרו הנבדקות את מערכת היחסים שלהן עם אנשים אחרים, עם המחשבות שלהן, עם התנהגויות מקדמות בריאות כמו פעילות גופנית, ועם המחשבות על הסרטן עצמו, כמו 'אני גרמתי לסרטן?' או 'למה זה קרה דווקא לי?'. עזרנו להן להתמודד עם המחשבות הללו ולהפסיק לסבול בגללן" .

ממצאי המחקר הצביעו על שיפור משמעותי בתפקוד הפיזי, החברתי והרגשי של המחלימות, לעומת נשים שלא חוו את הטיפול. בנוסף לשיפור בתפקוד, נרשם בקרב נשים אלה שיפור גם במדדי השינה, באיכות החיים הכללית ובחזרה טובה יותר לשגרת החיים בתום תהליך ההחלמה מהסרטן.

הצ'י קונג ככלי טיפולי רב עוצמה

הצ'י קונג הוא למעשה תרגילי תנועה, המגייסים את חוכמת ריפוי הגוף לטובתנו. לעומת כלי ריפוי אחרים של הרפואה הסינית, הצ'י קונג יוצא דופן בדרישה למעורבות אישית של המתרגל ואפשר לכנותו "אקופונקטורה עצמית".
תרגול הצ'י קונג מונע קשת רחבה של בעיות רפואיות, וכתוצאה מכך, משפר משמעותית גם את תחושת החיוניות. תחושה זו נבנית תוך כדי תרגול: שינוי הרגלי נשימה, לימוד יציבה, גמישות גופנית, שליטה עצמית וריכוז מחשבתי.


באופן מעשי, העבודה בצ'י קונג נעשית על-פי הגילוי הייחודי לרפואה הסינית – המרידיאנים. אלו נתיבים היוצרים זיקה בין גוף לנפש. כל תנועה בצ'י קונג מבטאת ומטפלת בהיבט נפשי בו היא נוגעת. מכאן השימוש בצ'י קונג ככלי טיפולי עוצמתי במיוחד.
 

טיפול בסרטן בצ'י קונג

ברור כי כשל מערכת החיסון לאתר תאים סרטניים ולחסלם מהווה אתגר רפואי עולמי. ברפואה הסינית חיזוק המערכת החיסונית עומד בראש סולם ההתמודדות עם המחלה. 
הצ'י קונג דוגל באופן מוחלט בלקיחת אחריות אישית: בחיזוק ואיזון הגוף. כאן המטופל מטפל בעצמו. בהשוואה למטופל פאסיבי בדיקור או במגע. ההשפעה על הגוף והנפש עוצמתית לאין ערוך.

גב' שרון פלג נשר

מנהלת מרפאת מיל"א מיניות לחולי סרטן

 

חלק גדול מהחולים הכרוניים הם בריאים מבחינה מינית, הם רק צריכים להבין את זה

גב' שרון פלג- נשר , מנהלת המרפאה

לדבר על קשיים באינטימיות ובמיניות זה קשה, על אחת כמה וכמה בתקופה בה מתמודדים עם גילוי מחלה קשה.

גברים ונשים שחלו בסרטן מתמודדים לעיתים קרובות עם שינויים במידת האינטימיות ובתפקוד המיני, הנובעים מהשפעת הטיפולים על התפקוד המיני ומהמחלה עצמה. כמו כן, ההתמודדות עם המחלה עשויה לערב רגשות רבים ושינויים בדימוי העצמי, שגם להם השפעה רבה על המיניות והאינטימיות הזוגית. 

מיל"א - מיניות לחולי סרטן

שיחה עם ד”ר שחר לב ארי, ראש המרכז לרפואה משלבת-משלימה למטופלי סרטן בבית החולים איכילוב

יש היום גיחוך מסוים לגבי שיטות הרפואה המשלימה, כמו טאי צ׳י, מיינדפולנס ודיקור סיני. לא ברור אם הן יעילות. אתה הכנסת אותן כחלק מהטיפול הבסיסי. למה?

״כי יש אינספור מחקרים שמוכיחים את יעילותן. מחקר אחד למשל עסק בתרגול מדיטציה בקרב אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה(1). הוא נערך על פני 20 שנה בערך, והשווה את תוחלת החיים של המודטים לתוחלת החיים של אלו שלא עסקו במדיטציה. מתברר שתוחלת החיים של מתרגלי המדיטציה, שבסך הכול אימנו את התודעה שלהם להתמקד במנטרה מסוימת, פעמיים ביום למשך 20 דקות, הייתה משמעותית ארוכה יותר בהשוואה לאחרים.

״מחקר חשוב אחר בדק את ההשפעות של תרגול טאי צ׳י על חולי פרקינסון. הודגם שטאי צ׳י, המשלב בתוכו מודעות, נשימה, תנועה ואפילו סוג של דמיון מודרך, שיפר מדדים משמעותיים מאוד בחייהם של חולי פרקינסון, כולל הפחתה בכמות הנפילות(2)״.

זה עובד גם על חולי סרטן? 

״היה מחקר גדול מאוד שנעשה על מטופלות סרטן שד(3). הוא הראה שמדיטציית מיינדפולנס שיפרה את איכות השינה שלהן ואת מצבן הנפשי. אבל זה חייב להיות משולב עם תרופות קונבנציונליות. מחקרים רבים כיום מראים שכשאיכות החיים של המטופלים משתפרת, גם מצב המחלה משתפר״.

״אנחנו רואים הבדלים בתופעות הלוואי של הסרטן אצל אנשים שמקבלים רפואה משלימה מול אלו שלא״

 PhD ,ד״ר שחר לב ארי

מנהל המרכז לרפואה משולבת-משלימה

 

ראש החוג לקידום בריאות, בית ספר לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

חבר בוועדה המייעצת של האגודה למלחמה בסרטן לרפואה המשלימה

זוכה פרס המדען המצטיין בתחום הרפואה המשלימה בישראל, מטעם החברה הישראלית לרפואה משלימה בהסתדרות הרפואית בישראל (הר”י).